Jak a kde nakoupit altcoiny

Jak a kde nakoupit altcoiny

Jak a kde nakoupit altcoiny (jiné kryptoměny než bitcoin) ?

K nakupování altcoinů slouží burzy (směnárny s orderbookem). Nejznámější a nejpoužívanější burzou na altcoiny je Bittrex (bitrex.com).

jak nakupovat na Bittrexu?

Bittrex obchoduje s více než 190 kryptoměnami. Většina kryptoměn se obchodují v páru s BTC, ETH nebo USDT (alternativa k dolaru – kraptoměna jejíž cena se vyrovnává ceně dolaru). K přihlášení a obchodování musíte svůj účet verifikovat. Nejjednodušší cesta jak začít na Bittrexu obchodovat je nakoupit si BTC přes Coinmate a přeposlat si je na svojí BTC peněženkou na Bittrexu. Pak už můžete nakupovat všechny nabízené kryptoměny, které na Bittrexu jsou.

Pro práci na burze platí jistá bezpečnostní upozornění:

  • nikdy nechoďte na burzu přes odkaz, který Vám přejde na e-mail
  • nikdy nezadávejte svoje heslo na jinou stránku než přihlašovací stránku
  • velice se doporučuje použít two-factor authentication (ověření přes mobilní aplikaci)
  • sledujte informace od dané burzy například na twitteru

Základy obchodování na Burze.

Veškeré kryptoměny jsou na burze uvedené pod svojí zkratkou (pozor! u kryptoměn nemusí být na každé burze stejné označení pro daný coin i když to bývá zvykem) Po rozkliknutí názvu (zkratky) coinu se dostanete na stránku, kde vidíte graf vývoje ceny, orderbook a můžete coin buď koupit nebo prodat.

Základem je si uvědomit jak burza funguje. Na jedné straně jsou tu prodejci které danou měnu nabízí za jimi požadovanou cenu a na druhé straně kupci kteří chtějí koupit (za cenu kterou jsou ochotni zaplatit). Když se kupec dohodne s prodejcem, dojde k obchodu. Z toho nám vycházejí tři možné postupy nákupu.

  • Zadáte objednávku za kolik chcete coin koupit (jaké množství a za jakou jednotkovou cenu) a pak musíte počkat, jestli Vám ho za tu cenu někdo prodá (jestli že je aktuální cena 0,01 a vy chcete koupit za 0,005, můžete čekat než Vám někdo svoje coiny prodá klidně do nekonečna. Když ale zadáte jednotkovou cenu 0,011 nejspíše nebudete čekat ani pár sekund)
  • Vyhlídnete si nabídku coinu v orderbooku a od tohoto prodejce si část odkoupíte.
  • Zadáte, že chcete koupit za aktuální tržní cenu (Market price) a koupě se uskuteční téměř okamžitě za cenu, která bude v ten moment aktuální (tuto možnost nedoporučujeme při vysoké nestálosti trhu – trh rychle roste nebo naopak strmě padá. Snadno se totiž může stát, že nakoupíte za daleko vyšší cenu než bude coin stát za pár okamžiků).

video návod, jak pracovat na Bittrexu najdete například zde.

Jak najdu, kde můj oblíbený coin koupit?

K tomuto účelu slouží (mino jiné) stránka Coinmarketcap. Je to seznam téměř všech kryptoměn seřazený podle jejích kapitalizace do žebříčku. Když si daný coin rozkliknete, dokážete zjistit jakou má průměrnou hodnotu, historický vývoj kapitalizace i ceny, oficiální webovou stránku, odkaz na komunity a v neposlední řadě i odkaz na místa kde se s touto kryptoměnou obchoduje (ve složce Markets – pro ilustraci je v obrázku znázorněn Litecoin.

Na této stránce najdete i průměrné ceně na dané burze, procentuální množství obchodů, obchodovatelné páry atd.

 

Jako další alternativou k burze Bittrex, je relativně mladá burza (směnárna) Binance.

 

Jak nakupovat na Binance?

Po registraci na Binance burze není třeba verifikace a můžete ihned začít obchodovat (i když s nižšími limity výběru než kdyby jste se verifikovali).

Binance je relativně mladá burza a její prostředí je proto velmi příjemné a energické. Když vlastníte a na burze držíte nějaké Binance coiny (BNB) burza vám automaticky sníží poplatky za obchodování. S úspěchy a rozvojem Binance směnárny rozte i hodnota Binance coinu, což taky považujeme za výhodu.  Další výhodou této burzy je její rozrůstání o nové kryptoměny a časté airdropy (získání některých kryptoměn zdarma, například kvůli PR).

Pro registraci můžete použít náš odkaz (zde), díky použití tohoto odkazu získáte v začátcích obchodování výhodu.

 

 

Binance se rozvijí i díky tomu, že stále nabírá nováčky i v době, kdy „větší“ burzy zavřou registraci pro nové členy.

Stejně jako u Bittrexu platí i zde stejné bezpečnostní návyky. Navíc bychom výrazně doporučili nepoužívat stejné heslo na více burzách a ani použití stejné heslo jako máte na e-mailu, facebooku atd. Ničemu neuškodíte když jednou za čas svoje heslo změníte.

Video návod jak pracovat na Binance najdete například zde.

 

Co když coin není na Bittrexu ani Binance?

I přesto že na Bittrexu a Binance je velké množství kryptoměn, často najdete coin, který není ani na jedné. Než se ale zaregistrujete do jiné burzy, zjistěte si o ní nejprve nějaké informace (spolehlivost výběru z peněženky, rychlost převodů, špatné zabezpečení atd.). Mějte na paměti, že prostředky které máte na burze, nemáte ve vlastních rukou a například při krachu burzy je už nikdy nemusíte vidět.

Na nákup méně známých coinů používáme i menší a méně spolehlivé burzy (směnárny). Řídíme se však u nich jednou zásadou. Po převodu prostředků na nákup, okamžitě nákup realizujeme a zadáme výběr koupené kryptoměny do bezpečí například HW peněženky. Na těchto burzách raději nedržíme žádné prostředky, ne déle, než je nutné! 

 

Výše popsané pravidla a doporučení pro nákupy na burzách jsou psané pro jednorázové nebo ojedinělé nákupy, když chcete kryptoměnu koupit a držet po nějaký delší časový úsek (předpokládáte že Vámi vybraná měna bude mít za roh nebo dva daleko větší cenu). Jestli chcete s cenou krptoměny spekulovat, rozhodně si nastudujte více o tom jak burzy fungují a jak se vůbec dá na ceně spekulovat. Rozhodně není od věci nastudovat si něco o klasickém Tradingu aby jste pochytili alespoň základní pojmy.

Investování do kryptoměn je velice rizikové a investování do jiných měn než je Bitcoin je ještě mnohokrát více rizikové.  Dále platí zlaté pravidlo investování a to je investujte jen tolik kolik jste ochotni ztratit.

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>