Zdanění výnosů z internetových investic – Fyzické osoby

Zdanění výnosů z internetových investic – Fyzické osoby

Výnosy z internetových investic, jako každé jiné výnosy se musí danit dle platných zákon České republiky. V tomto příspěvku se zaměříme na zdanění u fyzických osob (předpokládám že většina z Vás je právě fyzická osoba – laicky řečeno, nemáte živnostenský list ani neinvestujete na svojí firmu).

Jak zdáním výnosy z internetových investic?

Při zdanění výnosů používáme konzervativní přístup. (raději zaplatíme více na daních než abychom čelili z obvinění že obcházíme zákony (Sorry jako). Při zdanění se řídíme informacemi ze zákona o dani z příjmu (zákon č 586/1992) a navazujících právních předpisů. Podle tohoto zákona (dále jen ZDP) lze identifikovat až 4 režimy zdaňování: zdanění dle § 8  z domácích a zahraničních investic, zdanění dle § 10 z domácích i zahraničních investic.

 

Jestli nevíte jak nejrychleji vyplnit daňové přiznání, pokračujte na tuto stránku kde si můžete zdarma stáhnout excelový formulář.

 

Zdanění výnosů z P2P investic.

daňové přiznání za rok 2017 jsme zpracovávali pro zisky z P2P projektů Bondora, Zonky, žlutý meloun a Mintos.

Jestli se chcete dozvědět více o projektech přejděte na odkaz k porovnání jednotlivých projektů.

Při danění těchto zisků musíme rozlišit jaké vnitřní principy využívá daný projekt k půjčování a zdali je projekt zahraniční nebo tuzemský.

Rozdělujeme proto P2P projekty podle toho, jestli investor odkupuje na platformě pohledávku za dlužníka (§10) nebo zda investor dosahuje na úrok z půjček (§8).

 

Rozdělení námi popisovaných projektů podle §. 

Tato tabulka slouží k Vaší orientaci:

§8 §10
tuzemské zahraniční tuzemské zahraniční
typické příklady dividenda ČEZ dividenda BMW zisk z obchodování s akciemi ČEZ Zisk z obchodování s akciemi BMW
P2P projekty Žlutý meloun Bondora Zonky Mintos

 

Popis jednotlivých příkladů danění je popsaný v samostatných podstránkách.

Upozorňujeme na to, že nejsme daňoví poradci. Interpretace daňového zákona může být zejména u alternativních aktiv různá, což znamená, že rada daňového poradce může být na základě jeho zkušenosti odlišná od našich postupů. Jestli si nejste jistí obraťte se na daňového poradce nebo na Váš finanční úřad. Autor tohoto článku popisuje svůj soukromý názor a pohled investora, nelze jej považovat za závazné doporučení ohledně provedení zdanění zmíněných příjmů a autor nenese žádnou odpovědnost, za správnost uvedených informací

 

zluty meloun logo

Bondora logo

logo Zonky.cz

Mintos logo

 

A jako bonus Vám přinášíme i detailně rozpracovanou problematiku danění kryptoměn. 

danění kryptoměn dle SimpleTax zde.

 

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>